En ny resa till Ukraina

Fulltecknad

I oktober 2023 arrangerade jag en studieresa till Ukraina. Vi kom alla hem med starka upplevelser. Vi såg spåren efter ryssarnas härjningar, men fick också många positiva bilder av landet och möten med människor. Arrangemangen fungerade till 100% som planerat. Organisationer vi skulle besöka hälsade oss välkomna, tågen gick och kom fram på minuten, guider som inte haft jobb sedan kriget började, var glada och hotellen tacksamma för att äntligen få utländska gäster.

Vad jag lyckas med vill jag göra om, vad jag dabbad mig med försöker jag undvika. Spännande se hur det går den här gången. Om inte, så av rent egenintresse, så blir det en ny resplan. Nu åker vi ända ner till Odessa vid Svarta Havet och till Mykolaiv som länge var ockuperat av ryssarna. Vi får en ny reseledare, Iryna Prokopyshyn, som möter i Lviv. Färjan från Nynäshamn går 27 april och vi blir 15 resenärer.

Hör av dig om du vill få information om eventuella framtida resor. Drömmen är förstås resor till ett fritt Ukraina i fred.
christianjutvik@hotmail.com, +46 76 94 33 8 11